Чашка цього напою містить “щось більше”, ніж ви можете собі уявити, стверджує автор у статті The Mirror. В ході десятирічного дослідження вченим вдалося з’ясувати, що його вживання знижує ризик виникнення хронічних захворювань печінки. А все завдяки особливим речовинам, якими багатий цей напій.
У ранковій чашці кави таїться щось більше, ніж ви можете собі уявити. Виявляється, вона захищає вашу печінку від хвороб.
Але наскільки важливо, п’єте ви каву з кофеїном або без? Виявляється, це не має великого значення. Звичка пити каву (з кофеїном або без оного, мелений або розчинний) знижує ризик хронічних хвороб печінки та інших пов’язаних з цим органом захворювань.
Дослідники з Саутгемптонського і Единбурзького університетів з’ясували, що, якщо пити каву, причому будь-якого виду, знижується ризик виникнення хронічних захворювань печінки і смерті від таких хвороб. Максимального ефекту досягають ті, хто п’є по три-чотири чашки в день (для мене це забагато).
Автори дослідження вивчили дані про 495 585 любителів кави, взявши їх з британського біобанку, і спостерігали за ними протягом десяти років, намагаючись з’ясувати, у кого з’являться хронічні захворювання печінки та інші пов’язані з цим органом хвороби.
Чотири з п’яти учасників пили мелену або розчинну каву з кофеїном або без нього, а два з десяти не пили кави взагалі. За десять років було виявлено 3 600 випадків хронічних захворювань печінки, у тому числі 301 зі смертельними наслідками. Крім того, було відзначено 5 439 випадків жирової хвороби печінки, або стеатозу (ожиріння печінки), і 184 випадки раку печінки.
У любителів кави в порівнянні з нелюбителями на 21% знижувався ризик хронічних печінкових захворювань, на 20% — ризик захворювання стеатозом, і на 40% — ризик смертельного результату від хронічних хвороб печінки. Найбільший ефект був відзначений у тих, хто пив мелену каву, в якому міститься найбільша кількість кавеола і кафестола. Ці речовини захищають тварин від хронічних печінкових захворювань. Напевно, це пов’язано з тим, що вони оберігають організм від оксидативного стресу.
У розчинній каві вміст кавеола і кафестола нижче, але і він теж знижує ризик хронічних печінкових захворювань. Правда, в цьому випадку він знижується менше, ніж від вживання меленої кави.
Провідний автор дослідження доктор Олівер Кеннеді (Oliver Kennedy) сказав: «на підставі проведеної роботи ми робимо висновок, що кава надає профілактичний вплив, захищаючи від хронічних захворювань печінки. Це дуже цінно для країн з низькими доходами, де у людей менше можливостей отримати якісні медичні послуги і де найвище навантаження від хронічних печінкових хвороб».
Автори дослідження вважають, що в ході майбутніх наукових досліджень можна буде перевірити взаємозв’язок між кавою і хворобами печінки, уважніше вивчивши кількість споживаного напою і його вплив. А ще вони пропонують перевірити їх висновки на основі аналізу більш різноманітних груп людей.
Джерело useti.org.ua